Нещодавно нам вдалося порозмовляти з відомою в Україні монахинею с. Ліджі Пайяпілі SJSM про важливість читання Святого Письма
Запрошуємо вас почерпнути натхнення з цього інтерв'ю.
Слава Ісусу Христу! Вітаю вас, сестро Ліджі. Дякую, що ви погодилися на це інтерв’ю. Хотіла би поговорити з вами сьогодні про Біблію, про те, чим є для вас Слово Боже.
Слава навіки! Мені дуже приємно, що ти запропонувала інтерв’ю саме на цю тему. Часто у мене беруть інтерв’ю і запитують про мене, про моє життя. А ти хочеш говорити про Біблію, про Слово Боже. Це для мене велика радість!
Ви народилися в Індії в багатодітній сім’ї. Чи у вашій сім’ї була традиція читати Слово Боже? Хто вас навчив читати Біблію?
Відколи себе пам’ятаю, в нашій сім’ї щодня читали Слово Боже. Спочатку мама сама читала Слово Боже. Потім вона поділила читання по днях між дітьми – один день я читала, потім брат, тоді сестра. Кожен з нас очікував своєї черги. Практику щоденного читання Біблії в нашій сім’ї запровадила саме мама. Від неї я навчилася читати Слово Боже. Вона дуже любить Біблію. Зараз їй 86 років і вона продовжує щодня читати Слово Боже.
Чи можете ви пригадати, коли почали читати Біблію особисто, тобто, не лише під час спільної молитви сім’ї?
Коли мені було приблизно 13-14 років у нашій парафії відбувалися реколекції для дітей. Ведучі реколекцій розповіли нам, що читати Біблію потрібно не лише вдома разом з іншими членами родини, а й особисто, під час своєї приватної молитви. Мама навчила мене щодня, перед тим, як іти до школи, читати хоча б маленький уривок із Писання. Отже, я кожного ранку читала Біблію і бігла в школу.
Як, на вашу думку, чому важливо читати Біблію? Чим зараз для вас є Слово Боже?
Якщо ми себе називаємо християнами, то як можемо жити без Божого Слова? Пригадаймо собі, коли сатана спокушував Ісуса в пустелі, намовляючи Його перетворити камінь на хліб, Ісус відповів: «Чоловік житиме не самим хлібом, а кожним словом, що виходить з уст Божих» (Мт. 4:4). Як християнин може жити без Слова Божого? Християнин – це той, хто наслідує Христа. Якщо я маю Його наслідувати, я повинна знати, як Він жив. Звідки ми знаємо, як жив Ісус? Живучи багато років в Україні, я помітила, яку велику пошану мають українці до хліба. Біблія – духовний хліб. Духовна їжа має бути також дуже важливою.
Я знаю, що ваше покликання було пов’язане зі Словом Божим. Чи могли би ви трохи більше про це розповісти?
Коли моя сестра вступила до монастиря, я хотіла її наслідувати. Це було таке дитяче бажання. Але пізніше Бог торкнувся мого серця через слова з Книги пророка Ісаї: «Тоді почув я голос Господній, що говорив: «Кого б мені послати? Хто нам піде?», – і далі там є продовження-відповідь, – «І сказав я: «Ось я, пошли мене!» (Іс. 6:8). Коли я прочитала ці слова, то теж сказала Богу: «Ось я, Господи. Якщо Ти хочеш – то можеш мене теж послати». Думаю, для мене це був перший досвід, коли Слово Боже доторкнулося мого особистого життя.
Був ще один важливий момент, пов’язаний зі Словом Божим, на початку моєї дороги покликання. Це було на початку моєї формації в постулаті. Наш монастир був невеликий і для постуланток була відведена лише одна кімната. Крім мене в постулаті було ще 11 дівчат, тобто разом нас було 12. Нас поділили по 6 – 6 спали в кімнаті, а 6 в каплиці. Мене розподілили в каплицю. Я була дуже рада ночувати в каплиці, так близько до Пресвятих Дарів. Часом відчувала себе, як пророк Самуїл, який ночував у храмі Божому. У каплиці на стіні висіло зображення Обличчя Ісуса Розп’ятого, з якого стікала кров у чашу. Якось уночі я прокинулася, подивилася на цей образ і відчула, як Ісус говорить «Прагну». Я пригадала це слово з Біблії, яке промовив Ісус, коли Його розіп’яли. Я почала роздумувати над ним. І зрозуміла, що, мабуть, Він не хотів води, Він прагнув спасіння людських душ. Вже згодом я прочитала історію Матері Терези. Вона теж почула, як Ісус говорить «Прагну». Раніше я цього не знала. Після тієї ночі в каплиці я намагалася більше молитися і жертвувати в намірі навернення тих, які помирають, а також за душі в чистилищі.
Чи можете поділитися ще якимись словами зі Святого Письма, які вас особисто сильно торкнулися?
Думаю, багато людей чули мою історію. Коли я була хвора, прикута до ліжка, я чула голос Божий. Я раніше розповідала, що не хотіла бути в Україні і раділа, що повертаюся до Індії. Я сказала Богу: «Якщо це Твій голос, то зціли мене – і я повернуся в Україну». Тоді Бог промовляв до мене. Також у цей час мені пригадалися слова апостола Павла: «Як же призиватимуть того, в кого не увірували? Як увірують у того, що його не чули? А як почують без проповідника? І як будуть проповідувати, коли не будуть послані?» (Рим. 10:14-15). Ці слова мене дуже торкнули і заохотили повернутися в Україну.
Як відбувається читання Слова Божого у вашій монашій спільноті зараз? Чи ви читаєте Біблію разом, чи кожна сестра окремо?
У монастирі ми щодня практикуємо роздуми над Святим Письмом (біблійну медитацію). Вранці збираємося всією спільнотою в каплиці. Сестри по черзі (є чергування – кожного тижня інша сестра) вголос читають уривок з Біблії, який Церква пропонує на цей день. Після прочитання сестра веде молитву-роздуми, подаючи певні свої думки та коментарі до прочитаного. Така молитва триває приблизно 30-40 хвилин. Крім цього, раз у тиждень ввечері ми збираємося разом на ділення Словом Божим. Під час таких зустрічей ми два рази вголос читаємо уривок з Євангелія, який має бути наступного дня на Літургії, потім молимося і кожна сестра ділиться тим, що Господь промовляє до неї через це слово. Крім цього, щодня ввечері перед сном сестри мають особисте читання – читають Євангеліє з Літургії на наступний день.
Які поради ви могли би дати про читання Святого Письма в сім’ї?
Коли до нас у монастир на молитву приїжджають люди, я їм говорю, що Слово Боже є живим і діяльним. Я запитую їх, які слова частіше звучать у наших домах? Добрі слова, слова благословення, підбадьорення, чи в наших домах більше криків, сварок, матюків? Які слова звучать у нашому домі, так ми і живемо. Чи є в нас в домі мир, спокій, чи проблеми, сварки? У наших домах не вистарчає Слова Божого. Я раджу щодня читати Біблію. Найкраще читати вголос – проголошувати Слово Боже. Не можна читати як-небудь. Треба читати з великою повагою.
Недавно в Церкві було читання з Євангелія, в якому розповідалося, що Ісус зайшов у синагогу і йому дали прочитати читання з книги пророка Ісаї: «Господній Дух на мені, бо він мене помазав. Послав мене нести Добру Новину бідним, звіщати полоненим визволення, сліпим прозріння, випустити пригноблених на волю, оповістити рік Господній сприятливий» (Лк. 4:18-19). Коли Він прочитав, то сказав: «Сьогодні збулось це писання у вухах ваших» (Лк. 4:21). Коли я чула ці слова, то задумалася, звідки Ісус знав, що ці слова є про Нього? Тоді до мене прийшла така думка: ми всі – Божі діти. Але як часто люди бувають засмучені, розчаровані – навіть богопосвячені особи. Люди не знають для чого ми є в цьому світі, в чому сенс життя. Вони розгублені. А тут Ісус бере Писання, читає і каже: «Це про мене». Ми теж Божі діти! Про мене і про тебе теж написано в Біблії. Що я маю робити, як жити, для чого Бог мене створив, який Його план? Про це все написано в Біблії. Але ми цього не знаємо. Ми хочемо самі щось придумати.
Читай Святе Письмо! Там написано і про тебе, і про мене. Якщо ти будеш читати, знайдеш, що Бог говорить про тебе. Якщо будеш жити так, як там написано, то будеш задоволеним. Слово Боже допоможе тобі знайти твоє покликання. Читаючи його, ти відкриєш, у чому сенс твого життя, для чого ти існуєш у цьому світі. Слово Боже є живим. Воно скероване не лише до біблійних героїв, але й до мене. Коли я читаю Слово, то знаю – це Бог зараз говорить до мене. Коли ми читаємо, що Бог когось зцілив Своїм Словом, то маємо знати, що сьогодні через Своє Слово він може зцілити мене. Слова Ісуса і тоді, і тепер – однаково сильні. Через Своє Слово Бог може зцілити і мою душу, і тіло.
Пам’ятаєте, що сказав Петро, коли Ісус запитав учнів, чи вони хочуть відійти від нього, як інші? Петро сказав: «Господи, а до кого ж іти нам? Це ж у тебе – слова життя вічного!» (Йо. 6:68).
Я завжди питаю людей, чи вони мають у домі Біблію. Я раджу тримати Біблію не між іншими книгами, а окремо і відкритою. У церкві чи в каплиці є кивот, де зберігаються Пресвяті Дари. Вдома ми не можемо мати кивот. Але можемо зробити спеціальне місце для Святого Письма – спеціальна поличка, тумбочка чи стіл. Якщо у нашому домі буде місце для Бога і Його Слова, то Його благодать буде наповнювати наш дім!
Розмовляла Лідія Москаль
о. Михайло Станчишин, ТІ – автор курсу "ІГНАТІАНСЬКА БІБЛІЙНА МОЛИТВА: ЯК ШУКАТИ ТА ЗНАХОДИТИ ГОСПОДА В УСЬОМУ" (Біблійна школа Апостол) та онлайн реколекцій "У Його ранах наше спасіння. Про Страсті Христові та Його Воскресіння" (Біблійна школа Апостол).
Ігнатіянська слухальна молитва – біблійний шлях розпізнавання покликання до дружби з Богом.
Детальніше про Біблійну школу Апостол за цим посиланням
Біблійна школа Апостол у фейсбуці
Слава Ісусу Христу! Миру всім нам!
Біблійна школа Апостол сердечно запрошує взяти участь у реколекціях о. Михайла Станчишина ТІ «У Його ранах наше спасіння. Про Страсті Христові та Його Воскресіння».
Реколекції складатимуться з 16 тем (8 тем про Страсті Христа та 8 про Його Воскресіння) і триватимуть 2 місяці (по 2 відео на тиждень). Відео можна буде переглядати в зручний для Вас час протягом реколекцій і ще місяць після їх закінчення.
Лінки на відеозаписи ми будемо публікувати щотижня у вівторок та четвер, починаючи з 29 березня, на FB сторінці Біблійної школи Апостол.
о. Михайло Станчишин, ТІ – священник, член Товариства Ісуса (Єзуїти), біритуаліст (служіння в двох обрядах), кандидат наук з богослов’я, доцент екуменічного та догматичного богослов’я Теологічного Інституту ім. св. Й. Більчевського.
Текст запрошення від о. Михайла:
«Дорогі Друзі, запрошую Вас на реколекції: «У Його ранах наше спасіння. Про Страсті Христові та Його Воскресіння».
В Україні вже так довго триває війна проти загарбницької агресії РФ. Тисячі полеглих і мільйони біженців. Зруйновані міста. Кожен Українець сьогодні відчуває на собі тягар цього лиха. Загроза війни нависла над цілим світом. Де сьогодні ми можемо шукати та знаходити захист і втіху? У Його ранах наше спасіння!
Запрошую Вас на онлайн реколекції – «Про Страсті Христові та Його Воскресіння»! Біблійної Школи Апостол. Початок: 29 березня 2022 року.
Перше відео присвячене методу Ігнатіянської молитви. Запрошую Вас його уважно прослухати. Це дозволить Вам краще заглибитися в молитву. Наступні відео є впровадженням до молитов. Після кожного впровадження Ви запрошені до особистої молитви (30 хв.) уривком зі Святого Письма, якому присвячене відео.
Щиро бажаю Вам плідних реколекцій! Нехай Господь провадить через свої та наші страсті і до Воскресіння! Бажаю Вам «любові і благодаті Божої, яких буде достатньо» (св. Ігнатій Лойола)».
Попередня реєстрація на реколекції не потрібна.
Участь у реколекціях безкоштовна. Є можливість зробити добровільну пожертву.
Реквізити для добровільної пожертви:
Одержувач - БО «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «АПОСТОЛ»
ЄДРПОУ 38330752
UA673366770000026007052560127
Призначення платежу: пожертва на реколекції Біблійної школи
Приєднуйтеся до нас у соцмережах:
Фейсбук сторінка Видавництво Апостол
Інстаграм сторінка Видавництво Апостол
Фейсбук сторінка Біблійна школа Апостол
Підписатися на новини Біблійної школи Апостол
Фейсбук сторінка Жінки благодаті
Фейсбук сторінка онлайн платформи для жінок Неповторна
Одного разу юнак стояв перед вибором...
Саме на полі бою почалася нова історія його життя, там почалася його пригода з Ісусом. За якийсь час цей крутий хлопець, лицар, заснував релігійний орден. Мова йде про святого Ігнатія.
Про те, як змінилося його життя після зустрічі з Ісусом, про його подорожі-паломництва, думки, новий спосіб життя, запрошуємо дізнатися з цього мультфільму. Чи можливо шукати Бога у всьому, в повсякденному житті? Як це можливо? Про це також дивіться у мультфільмі.
Більше програм телестудії "Апостол" за цим посиланням
Фейсбук сторінка Телестудія Апостол тут
Також приєднуйтеся до різних наших проектів у соцмережах:
Фейсбук сторінка видавництва "Апостол"
Інстаграм сторінка видавництва "Апостол"
Фейсбук сторінка Біблійна школа Апостол
Фейсбук сторінка Жінки благодаті
Фейсбук сторінка онлайн платформи для жінок Неповторна
Курс про ключові питання та виклики, які стоять перед екуменічним діалогом. Чи можемо ми говорити про Церкву в множині, а чи вона завжди одна - Церква Христова? Де проходять кордони Церкви? Яка ціль екуменічного діалогу, та чи можливий компроміс у справах віри?
ПАВЛО СМИЦНЮК
Автор та ведучий, доктор богослов’я, директор Інституту екуменічних студій Українського католицького університету у Львові
ВІДЕО
I. Що таке “екуменізм”?
- Розколи і діалоги: Як християни поділилися і що вони з цим роблять?
- Коли Католицька Церква приєдналася до міжконфесійного діалогу?
- Які кроки маємо зробити, щоб відбувався успішний діалог між церквами?
- Якими є успіхи міжконфесійного діалогу за останні 100 років? Які успіхи діалогу в Україні?
- Виклики томосу для Православної Церкви України.
- Всеукраїнська Рада Церков та релігійних організацій.
- Екуменічна концепція УГКЦ та церкви Володимирового хрещення.
- Короткі висновки з першої теми курсу.
II. Церква: одна чи багато?
- Про поняття “Церква” і “церкви”. Чи можна термін “Церква” розуміти в множині?
- Як поєднати віру в єдину церкву з різноманіттям конфесій?
- Як Католицька Церква розуміє себе і як вона підходить до інших спільнот?
- Що говорять православні та протестанти про церковність свою та інших.
- Що включають у себе поняття “вселенська церква”, “помісна церква”, “місцева церква” та “церква свого права”?
- Що означають терміни “церква”, “конфесія” та “деномінація”?
- Віра в єдине Хрещення.
III. Єдність: що нас об’єднує, а що роз’єднує? Спільне та відмінне.
- Богословська і соціологічна єдність.
- Єдність треба відкрити чи зробити? Як прийти до єдності?
- Католицизм і православ’я.
- Протестантська реформація. Як пояснити велику кількість протестантських спільнот?
- Чи Церкви визнають хрещення одна одної?
- Чи є Церква там, де немає Євхаристії?
- Про роль Тайни Священства в єднанні християн.
- Клерикальне служіння жінок у різних церквах.
- Спільна молитва для представників різних конфесій.
- Спільне вивчення Біблії для представників різних конфесій.
- Мішані подружжя.
IV. Які інституції хотів Христос для Своєї Церкви: соборність, примат Папи і самодостатність місцевих громад.
- Різні підходи до розуміння прийняття рішень в Церкві. Католицька Церква: примат Папи.
- Різні підходи до розуміння прийняття рішень в Церкві. Православна Церква: соборність, автокефалія, томос.
- Різні підходи до розуміння прийняття рішень в Церкві. Протестантські Церкви: влада Слова Божого і спільноти.
- Равенський документ 2007: як розуміти владу по-новому?
V. Чи можливий компроміс у справах віри? Герменевтика та інтерпретація. Кейс І Ватиканського собору.
- Як проходить богословський екуменічний діалог? Офіційні комісії та документи. Богословський діалог між католиками та православними.
- Богословський діалог між католиками та протестантами і до-халкедонськими церквами.
- Який фінальний результат богословського діалогу?
- Чи можна розуміти догму по іншому? Випадок папської непомильності і примату.
VI. Сьогоднішні виклики діалогу: перехід від богослов’я до соціальної доктрини. Інтегральна екологія.
- Духовний екуменічний діалог: чого ми досягли за останні 70 років? Приклади екуменічних спільнот (Тезе, Шевтонь, Бозе).
- Як виглядає діалог на рівні простих членів церков? Традиція і власна ідентичність.
- Гаванська зустріч папи Франциска і патріарха Кирила.
- Чому екуменізм перебуває в кризі? Відносини церков в Україні сьогодні. Православ’я в України після томосу.
VII. Сьогоднішні виклики діалогу: етика і “традиційні” цінності.
- Співпраця католиків і православних для захисту довкілля.
- Чому “традиційні” цінності стали такими важливими?
- Всеукраїнська Рада Церков: лобіювання питань пов’язаних з статевістю і репродукцією.
- Капеланське служіння в світлі екуменічного діалогу.
- Викладання християнських цінностей у державних закладах освіти.
- Чи церковно-державні відносини в Україні успішні?
- Підсумкове відео курсу.
Реєстрація ще триває.
Початок курсу: 24 лютого 2022 р.
Реєстрація: до 23 лютого 2022 р.
Структура курсу:
Курс складається з 16 тем і триватиме 2 місяці (по 2 відеоуроки в тиждень).
Двічі на тиждень – у вівторок та четвер у Вашому особистому кабінеті на сайті будуть відкриватися нові відео з курсу. Відеоуроки можна буде переглядати протягом курсу в зручний для Вас час.
Доступ до відеоуроків буде відкритий протягом 2 місяців після завершення курсу.
Теми:
1. Молитва Авраама, або як молитися людині віри.
2. Молитва Мойсея, або молитва заступництва за свій народ.
3. Молитва Давида, або як молився цар, який став прообразом Месії.
4. Молитва Соломона, або як молився наймудріший біблійний цар.
5. Молитва Йова, або як молитися у стражданнях.
6. Молитва в книзі Приповідок, або як не потрапити на бенкет дурноти.
7. Молитва в книзі Проповідника, або як молитися, коли все марнота марнот.
8. Молитва в книзі Сираха, або мудрість – це закон та виконання заповідей.
9. Молитва в книзі Мудрості, або мудрість – результат молитви.
10. Молитва Єремії, або як молився найдраматичніший пророк.
11. Молитва Йони, або як молитися, коли ти не згоден з волею Бога.
Молитва пророка Авакума, або праведний з віри своєї буде жити.
12. Молитва Анни, або як молилася неплідна жінка, яка стала матір’ю пророка Самуїла.
13. Молитва Юдити, або як молилася вдова, яка врятувала жителів юдейського міста Ветулії від знищення і смерті.
14. Молитва Естер, або як молилася молода дружина перського царя Кира, яка врятувала свій народ від цілковитого знищення.
15. Молитва в Євангелії від Луки.
16. Молитва Отче наш – молитва Божих дітей до свого Небесного Отця.
Авторка та ведуча Марія Хома – старша викладачка кафедри Біблійних наук УКУ, викладачка Катехитично-педагогічного інституту УКУ та Василіанської Семінарії.
Деталі реєстрації:
1. Заповнити реєстраційну форму за посиланням https://bibleschool.apostol.ua/prayer
2. Скласти пожертву 500 грн. Реквізити для пожертви https://bibleschool.apostol.ua/pay
Пожертви за курс спрямовуються на покриття витрат, виготовлення нових онлайн курсів, закупівлю необхідного обладнання та розвиток Біблійної школи.
3. На електронну скриньку Біблійної школи apostolbible@gmail.com вислати фото або скрін квитанції про пожертву, обов’язково вказавши в листі за який курс і свої прізвище та ім’я і назву курсу.
• Всім зареєстрованим учасникам, які виконали попередні три пункти реєстрації на електронну скриньку прийде пароль до особистого кабінету. Особистий кабінет («Мій кабінет») знаходиться на сайті Біблійної школи Апостол https://bibleschool.apostol.ua Логіном буде адреса Вашої електронної скриньки. В особистому кабінеті Ви зможете переглядати відео з курсу.
Учасникам, які зареєструвалися на цей курс, але раніше вже брали участь у курсах Біблійної школи Апостол доступ до цього курсу буде наданий за попереднім паролем.
• Двічі на тиждень – у вівторок та четвер у Вашому особистому кабінеті на сайті будуть відкриватися нові відео з курсу.
Крім відеоуроків протягом курсу відбудуться 3 спільні зустрічі учасників курсу з пані Марією Хомою через Zoom. Під час цих зустрічей можна буде обговорити курс та поставити питання ведучій.
• Просимо всіх, хто зареєструвався і склав пожертву, подати запит на приєднання до групи у фейсбуці https://www.facebook.com/groups/1065121667679364
Увага! Якщо Ви зареєстровані у фейсбуці під іншим ім’ям/прізвищем/псевдонімом, ніж Ви вказали при реєстрації на курс – напишіть нам приватним повідомленням на сторінку Біблійної школи, щоб ми могли додати Вас до групи.
Якщо у Вас виникатимуть питання, пишіть нам на електронну скриньку apostolbible@gmail.com, або телефонуйте за номером 068 400 1122 (з 10.00 до 18.00).
Детальніше про Біблійну школу Апостол